Skidjacka Outlaw 3in1 Jacket W från Salomon kombinerar ett 20k/20k-väderbeständigt skal och en innerskjorta som isolerats med PrimaLoft® Black Eco 100 g/m2. Tillsammans utgör de den perfekta skidjackan. Separat har de flera olika användningsområden, från regnjacka till varm vandringsskjorta.
Yttermaterialet AdvancedSkin Dry skyddar dig mot regn, snö och vind från utsidan, medan insidan ger dig god ventilation och komfort tack vare membranet som släpper ut fukt. Vattenpelare 10 000 mm och andningsförmåga 10 000 g/m2/24h. Innerskjortan har en syntetisk isolering med PrimaLoft® 100 g/m2 som ger värme, komfort, är mjuk och extremt komprimerbar.
Fast, justerbar och hjälmkompatibel huva. Hög krage med mjuk, borstad trikå på insidan vid hakan. Stängning med dragkedja. Dragkedjor i ärmsluten. Två fickor nedtill med dragkedja och handvärmarfoder. En putsduk är fäst i vänster ficka. En bröstficka med skyddad dragkedja och en liftkortsficka på vänster ärm med dragkedja. En innerficka i mesh för skidglasögonen och en innerficka med dragkedja. Justerbar i midjan med dragsko bak. Längd ca 75 cm i stl S.