Hunter Gummistövlar Unisex Downpour Chelsea
Här hittar du skor för alla tillfällen. Hitta matchande skor för hela familjen.
Tretorn Gummistövlar Terrain Low Neo
Hunter Gummistövlar Unisex Downpour Chelsea
Hunter Gummistövlar Unisex Downpour Short Insulated Boot
Hunter Gummistövlar Unisex Downpour Tall Insulated Boot
Hunter Gummistövlar Unisex Downpour Short Insulated Boot
Tretorn Gummiboots Garpa
Tretorn Gummistövlar Håkull Winter
Tretorn Gummiboots Garpa
Tretorn Gummistövlar Nimis Winter
Tretorn Gummiboots Terräng Low Neo
Tretorn Gummistövlar Håkull
Tretorn Gummistövlar Nimis
Tretorn Gummiboots Terräng Low Neo
Tretorn Gummistövlar Scout S
Tretorn Gummiboots Chelsea Classic
Tretorn Gummistövlar Bore
Tretorn Gummistövel Wings
Tretorn Gummistövlar Strong S
Tretorn Gummistövel Wings
Frågor & svar
Skor för varje tillfälle
Sy ihop din outfit med ett par skor. Vi har skor för varje tillfälle, oavsett om du ska på fest, till mataffären eller ut i löparspåret.
Hur vet jag vilken storlek jag ska ha?
För att dina skor ska passa på bästa sätt bör du välja ett par skor som är 5 - 9 mm längre än vad din fot är. Du ska kunna vicka på tårna i skon utan att det är trångt och gör ont. På vinterskor kan du satsa på lite extra utrymme om du vill få plats med extra strumpor eller raggsockor.
Hur tvättar man skor?
Skor kan tvättas på olika sätt beroende på vilken modell och vilket material som skorna har. De flesta skorna kan göras rent försiktigt med en fuktig trasa. Kolla i första hand vad tvättrådet på skorna säger för bästa resultat.
Oftast går det bra att tvätta tygskor i syntetmaterial såsom löparskor och sneakers i maskin på fintvätt eller i högst 30 grader, helst i tvättpåse. För att uppnå bästa resultat bör du börja med att borsta bort all lös smuts på skorna med en borste och sedan ta ut skosnörena och skosulan. Om tygskorna har skinndetaljer bör de inte tvättas i tvättmaskin. Vissa skor kan dock ändra form om de tvättas i maskin, speciellt över 30 grader. I första hand rekommenderar vi en fuktig trasa.
Skor i skinn och mocka ska inte tvättas i tvättmaskin. Skor i skinn gör du enklast rent genom att först borsta rent skorna och sedan putsa skorna med skokräm. Mockaskor ska först borstas med en speciell borste och sedan impregnera för att skydda skon mot smuts och väta.